Podle Michala Malaníka ze společnosti Downtown Invest došlo vzhledem k situaci na realitním trhu a ve stavebnictví ke zpoždění dokončení stavby. Hotovo by mělo být nejpozději do konce června roku 2024.
„Propad trhu s nemovitostmi byl enormní. Máme za sebou jeden z nejhorších roků v realitách za poslední léta. Uškodily nám i nepod- ložené poplašné zprávy, které se mezi lidmi začaly šířit, hlavně ale nedostupnost hypoték a samozřejmě nervozita na loňském trhu. Na rozdíl od jiných developerských projektů nekončíme, ale pokračujeme,“ vysvětluje Michal Malaník.
Máme dokončenou hrubou stavbu a jednotky zapsané v katastru jako rozestavěné. Termín kolaudace jsme prodloužili z 30. června 2023 na přibližně 30. dubna až 30. června 2024, to znamená tři čtvrtě až rok zpoždění
Důvodů je několik. Poslední roky byly velmi nepříznivé pro celé stavební odvětví. Nejprve to byly problémy spojené s obdobím covidu, pak následovala energetická krize a válka na Ukrajině. Řada materiálů a výrobků byla buď zcela nedostupná, nebo za naprosto přemrštěné, nereálné ceny, například železo, polystyren, okna. Také byl velký nedostatek stavebních dělníků. Měli jsme dvě možnosti, buď stavbu stihnout za každou cenu s dramatickým navýšením nákladů, přičemž bychom pak jen těžko dodrželi smluvené ceny bytů, nebo dokončení posunout a udržet našim zákazníkům ceny z doby před dvěma třemi lety. To se nám povedlo a vnímáme to jako obrovskou devízu tohoto projektu. Z naší strany nedošlo k navýšení smluvených cen z roku 2020, současná nabídková cena přitom může být o desítky procent vyšší. Já si ale nedovedu představit, že bych odstoupil od smlouvy a zdražil byt třeba ze 7 na 9 milionů, což se u některých developerů stalo. Pak by ta smlouva o smlouvě budoucí kupní byla jen cárem papíru. Mnoho lidí by na to nejspíš kývlo, protože ten byt prostě chtějí a i vyšší cena je pro ně při současném nárůstu pořad přijatelná. Tržní cena by totiž mohla být ještě vyšší.
Podívejte se na dodávky, které u stavby stojí. Jsou to etablované a ověřené firmy ze Zlína a z našeho regionu. Ano, mohli bychom dovézt levná okna z Polska a mohli by je namontovat lidé, kterým nikdo nerozumí, pak zmizí a nemáte šanci na reklamaci. Stejně tak jako u rozvodů vodo-topo a podobně. Kvalita je pro nás důležitá. Máme vysoký standard použitých materiálů i zařizovacích předmětů, například obklady i sanitární zařízení od Villeroy & Boch, značkové baterie, přípravu pro klimatizace, předokenní rolety, to vše je v ceně
Projekt Riverfront Gardens zahrnuje celkem 129 jednotek, z toho je aktuálně k dispozici 27, tedy asi čtvrtina. Také jsou ještě volné nějaké komerční prostory. Nynější zájemci mají velkou výhodu v tom, že už se můžou jít do bytu podívat, takže ho nekupují takzvaně jen na papíře.
Je to 1+KK, 2+KK, 3+KK a poslední dva 4+KK.
Ano, změnili jsme partnera financujícího tento projekt. To ale není nic neobvyklého. Podařilo se nám získat J&T Banku, což je jasný důkaz toho, že náš projekt je zcela zdravý a životaschopný, jinak by nám pochopitelně nepůjčili. Díky tomu dnes máme zajištěné finance na kompletní výstavbu až do okamžiku kolaudace. Je to náš největší projekt. Náklady jsou přes půl miliardy korun bez DPH, což na zlínské poměry není vůbec málo.
I na to myslíme. Podařilo se nám zařídit jednu velmi důležitou věc související právě s financováním. V současnosti jsou velmi drahé hypotéky a experti reálně předpokládají, že od příštího roku by měly úrokové sazby začít výrazněji klesat, možná až na nějaká 4 procenta. Ovšem dvouprocentní úrok už se pravděpodobně nikdy nevrátí. Proto nabízíme klientům možnost vyhnout se vysokým úrokům, zaplatit při podpisu smlouvy třeba jen 10 procent ceny bytu a zbývajících 90 procent až po kolaudaci.
Navíc Česká národní banka zrušila ukazatel DSTI, tedy poměr mezi výší měsíčních splátek a čistým měsíčním příjmem žadatele o hypotéku, což dostupnost hypoték také o něco zvýší. My tedy našim klientům říkáme: Počkejte si na levnější hypotéku v roce 2024, v klidu si vyřešte finance, prodej jiné nemovitosti, nechte peníze na spořícím účtu nebo termínovaném vkladu. Jednak tím můžete získat výhodnější financování, jednak se tak eliminují vaše případné pochybnosti o tomto projektu. Za byt zkrátka můžete zaplatit, až bude hotový.
Ceny jsou dané dobou. Moc rád bych je prodával levněji, ale to nejde. Pokud někdo očekává, že se developerský projekt zlevní o desítky procent, tak to by pak developer musel zaplatit ze svého. Náklady jsou v dnešní době enormní. Vezměte si jen cenu pozemků v centru Zlína, pak připočtěte ceny materiálu a práce, které ne a ne spadnout. Pokud mají být domy v dostatečné kvalitě, tak zkrátka nejdou postavit levněji. Stejně tak cena peněz od bank je dnes několikrát vyšší, než před pěti lety. Rád bych se vrátil na 60 tisíc korun za metr bytové plochy, ale to je dnes skoro nákladová cena výstavby. Pokud člověk započítá vstupní náklady na pozemky, cenu stavby a cenu peněz, tak to je jednoduchá matematika. Samotný zisk je opravdu velmi přiměřený.
Máte jedinečnou příležitost. Teď, nebo nikdy. Podle současného územního plánu tam už totiž s největší pravděpodobností další bytovka stát nebude. Je to výjimečná lokalita. Na atraktivním nábřeží takřka v centru Zlína, vše pohodlně dostupné, vedle restaurací, pěšky na nákup, do divadla, na autobus, na vlak, přitom vcelku klidné místo u cyklostezky a bez nákladních aut. Lidé tady ušetří strašně moc peněz za dojíždění do města.
Parkování je dnes obecně problémem všude. Centra měst ovšem vybízí k tomu, aby lidé neměli potřebu vlastnit dvě nebo tři auta. Spousta cest vám totiž díky výhodné poloze odpadá. Vozit odsud dítě třeba do školy na Zálešnou nebo do Zlatého jablka do kina, to je holý nesmysl. Pro obyvatele Riverfront Gardens jsou k dispozici vnitřní parkovací stání i parkovací místa venku, celkem 125 míst. Navíc nabízíme možnost parkování za nedalekou automyčkou na Čepkově, kde na oploceném pozemku vznikne dal- ších 43 venkovních parkovacích stání.
Lidé se nebudou muset o nic starat. Bude tam najatý správce na úklid společných prostor, odklízení sněhu a podobně. Stejně to funguje i u našich ostatních projektů.
Budou tam komerční prostory, obchody a různé služby. Od lékařů přes kavárnu, prodejnu kol až po finanční poradenství. Nemůže tam být restaurace, těch je ovšem v okolí dostatek.
Po roce 1997 se ve Zlíně udělala promyšlená protipovodňová opatření a vznikly plochy, kde se povodňové vlny mohou bezpečně rozlít. Pokud dojde k nějaké výjimečné situaci, vylije se voda pod Přílukem, v centru zůstane řeka ve svém korytě a pak se zase rozlije až za městem v Loukách.
Posouváme se i mimo Zlín. Připravujeme projekty v Uherském Hradišti, ale zejména v Brně. V poslední době není vůbec jednoduché něco ve Zlíně prosadit. Jsou tady nastavené velmi striktní limity. Jak už jsem se zmínil, je to velmi jednoduchá matematika. Je velký rozdíl, pokud vám dovolí na jednom metru čtverečním postavit tři, a nebo šest pater. Přitom za ten metr zaplatíte stejně a věnujete mu téměř stejnou energii a čas, doba výstavby se také prodlouží jen o málo. Ale když si pak náklady rozpočítáte na tři, nebo šest pater, jste s cenou úplně někde jinde. To je také jeden z důvodů, proč jsou ceny nemovitostí ve Zlíně takové, jaké jsou. Nedokážu tady najít lokality, kde by mi to dávalo smysl a nemuselo se čekat pět nebo šest let na různé územní studie a pak na stavební povolení. Přitom i v nedalekém Uherském Hradišti jde vše podstatně hladčeji a hlavně rychleji. Navíc paradoxně v Praze dnes stavíte levněji než ve Zlíně. Působí tam mnoho zahraničních firem, takže konkurence je podstatně větší než na moravském stavebním trhu. Další projekty ve Zlíně sice připravujeme, ale vzhledem k povolovacím procesům o nich zatím nechci veřejně moc mluvit.